موسسه آموزش عالی آپادانا

غیر دولتی - غیر انتفاعی
نخستین کنفرانس بین المللی مدیریت، اخلاق و کسب و کار
 • سخنان دبیر علمی همایش دکتر مصلح شیرازی

  این همایش و به تبع آن مجموعه حاضر را می توان به عنوان پیش درآمدی برسلسله تلاشهای دانست که برای پیوند زدن رسمی سه موضوع مهم مدیریت کسب و کار و اخلاق در حال صورت گرفتن است . پیوندی میمون که انشاالله آثار مثبتی بر اخلاقی تر شدن رفتار ها و مدیریت کسب و کارها در این مرز و بوم در برداشته باشد آنچه که بنظر می رسد ضرورت و اهمیت بسیار بالای این مسئله می باشد. در آغاز چنین تلاشهایی امید است که بر سرمفاهیمی چون اخلاق ، سازمان یافتگی در مشاغل و کسب و کارها یا حرف سازمان یافته به توافق رسیده و از این راه بر این مفاهیم نور و روشنایی بیشتر بیافکنیم. اصطلاحاتی که همانند بیشتر اصطلاحات در حوزه علوم انسانی و اجتماعی دارای مفاهیم مختلف برای نویسندگان و صاحبنظران متفاوت و دیدگاه های خاص دارد. به لحاظ لغت شناسی ، اخلاق جمع خُلق است و خُلق به معنای سرشت خوی و طبیعت و امثال آن است که به معنای صورت درونی و باطنی و ناپیدای آدمی به کار می رود . لذا فقط با دید بصیرت درک می شود نه همچون خلق که صورت ظاهری انسان است و با چشم و حواس ظاهری هم دیده می شود. فلذا همواره اخلاق با مطالب موجود و مکاتب فلسفی ارتباط تنگاتنگی داشته است. از زمان پیدایش اولین مکاتب فکری و عقلی در بین فلاسفه یونان باستان تاکنون اغلب مکاتب فلسفی مباحث اخلاقی را هم مطرح کرده و اخلاق و گزاره های اخلاقی برایشان مفهوم خاصی داشته است . برای برخی هم جنبه های مثبت و هم جنبه های منفی رفتار آدمی را شامل می شود. درحال حاضر و دردنیای امروز وجه غالب این است که بگوییم ، عمل اخلاقی به رفتاری اطلاق می شود که بیشترین پیامد مثبت را برای اکثریت مردم داشته باشد . اگر چه این معنی اخلاق مورد انتقاد بسیاری از فلاسفه و  صاحبنظران حوزه اخلاق هست ولی به نظر می رسد که در بین صاحبنظران از جنبه های بالایی از توافق عمومی برخوردار باشد . به هر حال از آنجایی که اخلاق به ابعاد سرشتی از انسان برمی گردد. عقلا بهترین مرجع شناخت ، سرشت انسان همان خالق اوست و لذا علمای ربانی به ویژه در ایران بهترین صاحبنظران حوزه علم و اخلاق بوده و لذا علم اخلاق از جمله  علومی است که در حوزه های علمیه تدریس و تحقیق می شود.

   سخن دبیر علمی کنفرانس دکتر مصلح

  از دیگر سوی ضرورت و اهمیت پرداختن به این موضوع مطرح است. در اینباره اگر بگوییم رعایت اخلاق به ویژه در حال حاضر که در کشور استفاده از سیستم اطلاعاتی (Is) در سطح شرکت ها و کسب و کارها به طور کلی شیوع استفاده از IT و ICT در سطح جامعه عملا آغاز گشته و فراگیر شده است از اهمیت بیشتری برخوردار است چیزی به گزافه نگفته ایم چرا که مسائلی نظیر رعایت "محرمانگی" و "حفظ حریم خصوصی" در این حوزه ها به جد مطرح شده است. به علاوه از دیگر جنبه های اهمیت یافتن روزافزون این موضوع این است که در دنیای مدرن امروزه  " سازمانهای " بیشتر و سازمان یافتگی بیشتر کسب و کار و حرفه ها مواجهیم.

  1

  حرفه ای، سازمان یافته ، است که به طور خود جوش یا طی وضع قانون نوعی قانونمندی در رعایت موازین اخلاقی در بین صاحبان آن حرفه متداول شده باشد و افراد تنها وقتی می توانند به آن حرفه ورود پیدا کنند که از حداقل هایی در زمینه مهارت دانش لازم و رعایت اخلاق حرفه ای برخوردار باشند و این موضوع به تصدیق پیشگامان آن حرفه رسیده باشد و در واقع فرد عضوی رسمی از آن (مجموعه) حرفه ای می شود. به عنوان مثال از جمله اولین حرفه های سازمان یافته در ایران را می توان اصناف و حرفه پزشکی دانست که دارای اتحادیه و شورای اصناف و نظام پزشکی شدند. اگر چه اینگونه نظامات در کشورمان عموما طی لوایح قانونی به وجود آمدند در بسیاری از کشور های پیشرفته اینگونه ساماندهی مشاغل به طور خود جوش و مردمی به وجود آمده اند و صاحبان حرف در مجامعی به نام (Association) گرد هم  آمدند . اینگونه تشکل های مردمی معمولا دارای مرامنامه و نظامنامه و یا اخلاق حرفه ای ( Code of conduct  ) مدون می باشند که اعضا خود را ملزم به رعایت دقیق آن ها می دانند. اینگونه اخلاق حرفه ای معمولا مکمل مناسبی برای قانون بوده و حتی در مواردی موثرتر از آن رعایت می شود. چه عدم رعایت آن موازین توسط فردی از اعضا عملا به معنی خروج وی از عضویت در حرفه مزبور است و این خروج معمولا از دردناکترین وقایعی است که ممکن است برای فردی حرفه ای پیش آید. در نهایت می توان اذعان کرد که مجموعه حاضر طیف وسیعی از مطالب گسترده را که از رعایت اخلاق در کسب و کار و کارهای الکترونیک صورت گرفته تا رعایت اخلاق در مسائل بازاریابی تولید و عملیات منابع انسانی و آموزش و سایر مسائل مدیریتی را پوشش می دهد. همه مقالات ارائه شده در این مجموعه مقالات یا حاصل پژوهش هستند یا خیلی عالمانه نگاشته شده اند و در واقع Scholarly PAPERS محسوب می شوند. امید است این مجموعه که اولین و نخستین در نوع خود است راه گشای کار های علمی تحقیقاتی  بیشتر و بهبودی در این حوزه باشد.

   

  با کمال تشکر

  دکتر علی نقی مصلح شیرازی

  1398/04/13-08:00